Enter your keyword

Masaj

Masaj

Masaj; tıpta sinir ve kas sistemleri ile kan dolaşımının işlevlerini düzeltmek amacıyla belirli yöntem ve bilimsel ilkelere dayanarak vücut dokularına el ya da özel araçlarla mutlaka uzman kişiler tarafından uygulanması gereken bir işlemdir.

Masaj uygulaması fizyolojik esaslara dayanır. Örneğin, belli bir bölgeye yapılan masaj, o bölgedeki iç organlardan kaynaklanan ağrıyı azaltır ya da ortadan kaldırır. Masajın ciltte bulunan damarlardaki kan akışında sağladığı değişiklikler, kan dolaşımını da olumlu yönde etkiler. Vücutta birikmiş sıvıların emilimini kolaylaştırmak ve ödemden kurtulmak için de masajdan yararlanılabilir. Aynı zamanda masaj, vücuttaki ağrıları dindirmek, belirli bölgelerdeki şişliği azaltmak, kasları gevşetmek, çeşitli sebeplerde dolayı oluşan gerilme ve burkulmalarda iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla uygulanır.

Genel inanışın aksine masaj, kas gücünün azalmasına sebep olmaz ve tek başına yağ birikimlerinin ortadan kalkmasını sağlamaz. Ancak bazı masaj çeşitlerinin, kişiye özel diyet ve spor programlarıyla birlikte uygulandığında vücudun şekillenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kaslara yapılan masaj bir aktiviteden önce uygulanırsa, daha fazla kan hücumu sağlayıp kasları hafifçe ısıtarak onları aktiviteye hazırlar, perfomansı artırır ve olası sakatlanma riskinin azaltılmasına yardımcı olur. Aktivite sonrası uygulanan ve uygun tekniklerle yapılan masaj ise, kasları rahatlatarak muhtemel ağrıların önlenmesine yardımcı olur.

Lady Sauna & Spa merkezimizde, uzman masaj terapistlerimizle 7 farklı masaj seçeneği sunmaktayız. Bu masaj seçeneklerinden hangisinin uygulanması gerektiği kişinin beklenti ve ihtiyaçlarını terapiste ifade etmesi sonucunda belirlenerek, yine kişiye özel olarak planlanmakta ve uygulanmaktadır.

Klasik Masaj

Klasik masaj, kişiyi negatif enerjilerden arındırarak, rahatlatır. Fiziksel ve ruhsal olarak kişiyi pozitif enerji yükleyerek yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olur. Daha mutlu, canlı, enerjik ve huzurlu bir yaşam için düzenli olarak uygulanmasını önerdiğimiz bir masaj yöntemidir.

Köpük Masajı

Hamam’da özel terapistler tarafından uygulanan kese ve köpük masajı, ciltteki ölü tabakayı temizleyerek hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Masaj sonrası kan dolaşımının artması sonucunda cilt daha pürüzsüz, daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşur. Cildin derinlemesine temizlenerek nefes alması sayesinde, uygulanacak diğer bakımlardan daha iyi sonuçlar alınmasına imkan verir.

Relax Masajı

Bitki özleriyle dolu keseler yardımıyla yapılan bu masaj yöntemi, rahatlamanın ve stres atmanın en etkili yollarından biridir. Bitkilerin iyileştirici, dinlendirici ve arındırıcı etkisinin tüm vücutta hissedilerek yenilenme hissi sağlar.

Sıcak Taş Masajı

Sıcak taş masajı, eski zamanlardan bu yana Uzak Doğu’da uygulanmakta olan alternatif bakım yöntemlerinden biridir. Günümüzde ise ilk kez 1993 yılında masaj terapisti Mary Hanigan tarafından uygulanmaya baslanan bu özel masaj yöntemi, vücutta rahatlatıcı ve tedavi edici birçok etkiye sahiptir. Isının kaslar ve dokular üzerindeki olumlu ve rahatlatıcı etkisinden yola çıkan Mary Hanigan, ısıyı vücuda uygulamak için volkanik taşlardan faydalanmayı denemiş ve son derece olumlu sonuçlar elde etmiştir. Bu deneyimden itibaren sıcak taş masajı günümüze kadar geliştirilerek uygulanmaya devam etmiştir.

Su içinde ısıtılarak bakıma hazır hale getirilen siyah renkteki pürüzsüz, yassı ve oldukca sert olan volkanik taşlar yardımıyla uygulanan masaj esnasında sırt, boyun, bel, avuç içleri, ayak parmaklarının araları ve karın bölgesi gibi vücudun belirli noktalarına taşların yerleştirilmesi ve ısının bu bölgelere derinlemesine nüfuz etmesi sağlanır. Bu uygulamada lav taşlarnın özellikle tercih edilmesinin sebebi, ısıyı uzun süre muhafaza etme özelliğidir. Özellikle kaslar Üzerinde termoterapi etkisi sağlayan sıcak taşlar aracılığıyla vücuda verilen ısı, kan dolaşımını hızlandırarak hücrelerdeki oksijen miktarının artmasını, bunun sonucunda da metabolizmanin hızlanmasını sağlar.

Düzenli olarak uygulanan sıcak taş masajı, vücutta “çakra” adı verilen enerji merkezlerini uyararak bedeni negatif enerjiden arındırır, ruh ve beden enerjisini yenileyerek ruhsal, zihinsel ve fiziksel anlamda önemli ölçüde iyileşme kaydeder.

Sıcak Taş Masajın Yararları

 • Baş ağrısı
 • Stres
 • Uykusuzluk
 • Regl sancısı
 • Kan dolaşımı bozuklukları ve bu sebeple ortaya çıkan rahatsızlıklar
 • Toksin ve ödem problemi
 • Yavaş çalışan metabolizma sebebiyle karşılaşılan problemler
 • Gerginlik
 • Omuz, bel ve sırt ağrıları
 • Yorgunluk
 • Eklem rahatsızlıkları
 • Sindirim ve solunum problemleri
 • Dolaşım sistemi bozuklukları

Selülit Masajı

Tıptaki adı ”hidrolipodistrofi” olan selülit, bu ismi ”hidro” (su), ”lipo” (yağ), ”distrofi” (görüntü bozukluğu) kelimelerinin birleşiminden alır.

Genellikle estetiksel bir sorun gibi algılanan selülit, bilinenin aksine oluştuğu bölgede kan dolaşımını engellediği için varis, damar tıkanıklığı, kronik ağrılar ve kan dolaşımı bozukluğuna bağlı cilt hastalıklarına yol açan, kas ve kemik dokusunun kanlanmasınıa neden olan bir hastalık türüdür.

Selülit, deri altındaki dokuda biriken fazla yağdır. Bu yağ dokusuna bağlı olarak bölgede biriken sıvılar dolaşımı yavaşlattığı için daha fazla yağ birikimine yol açar ve bu durum bir kısır döngü halinde artarak devam eder.

Gözle görülen selülit dokusunun, sırf yağ nedeniyle girintili çıkıntılı bir görünüm ortaya çıkarmadığını, dokudaki yağ hücrelerinin suyu çekip tamamen suyla şişip dolaşımı bozması nedeniyle selülitin oluştuğunun anaşılması önemlidir.

Selülit masajı, uygulandığı bölgelerdeki kan dolaşımını yeniden düzenleyerek hücrelere daha çok oksijen gitmesini ve toksik maddelerin vücuttan atılması sağlar. Böylece hücrelerin fazla yağ tutması engellenir ve atılan toksik maddeler sayesinde mevcut yağ birikimleri de vücuttan atılarak ciltekii görünüm bozukluğu giderilir.

Refleksoloji(Ayak) Masajı

Kökeni Uzak Doğu’ya uzanan Refleksoloji, vücuttaki gerilimi azaltmak ve nörolojik hastalıklarda destek tedavi sağlamak amacıyla, ayaklardaki belirli noktalara uygulanan bir masaj tekniğidir.

Yaklaşık 5 bin yıllık geçmişi olduğu bilinen refreksolojinin ilk uygulama yeri Çin olarak bilinmektedir. Günümüzde tamamlayıcı tıp kategorisinde yer alan Refleksoloji, bedendeki serbest enerji akışını sağlamak amacıyla kullanılan etkili ve zararsız bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Refleksoloji, bir tür denge masajıdır ve kişinin kendisini fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak iyi hissetmesini sağlar. Ayak tabanındaki refleks noktalarına, el ve parmaklar kullanılarak farklı tekniklerle ya da ahşap bir çubukla basınç yapılarak uygulanmaktadır. Seans boyunca ayaktaki tüm refleks noktaları el hareketleriyle tek tek uyarılarak belli noktalara kişinin verdiği tepkilere göre sorunlar tespit edilip onarılmaya çalışılmaktadır.

Refleksoloji masajı, sinir sistemini rahatlatır, kan dolaşımınu hızlandırır ve vücutta derin bir dinlenme sağlar. Ayrıca uyku kalitesini artırma, enerji akışını dengeleme, bağışıklık sistemini güçlendirme, vücudu toksinlerden arındırma gibi daha bir çok yararları bulunmaktadır.

Medikal Masaj

Medikal masaj, hasar görmüş ya da yorgun düşmüş organın eski haline dönmesi için uygulanırken, hastanın yaşam kalitesini artırmak, kabiliyet kazandırmak ve psikolojik destek amacıyla da kullanılabilmektedir. Etkileri bilimsel olarak ispatlanmış olan medikal masajın oldukça geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Göğüs ve sırt bölgesi dışında dış yüzeylerden merkeze doğru ve uç noktalardan kalbe doğru uygulanan medikal masaj, mutlaka uzman terapistler tarafından yapılmalıdır. Her kas grubu ele alınarak uygulanan medikal masajda büyük dolaşım sistemi esas alınmakta olup, kas ve hareket sistemine büyük fayda sağlanır.

Medikal Masajın Yararları

  • Kan dolaşımını düzenler

Medikal masaj kan dolaşımını düzenleyerek, kalbin atışlarını da yavaşlatmaktadır. Düzenli yapılan medikal masaj kandaki beyaz hücre olarak bilinen akyuvarları artırarak bağışıklık sistemini güçlendirerek toplar damalarda kan akımının durmasını ve vücutta oluşan ödemin atılmasını sağlamaktadır.

  • Kas yapısını güçlendirir

Kastaki yorgunluk ve ağrıları azaltan medikal masaj, kasların toparlanmasını sağlarken, biriken toksik maddelerin vücuttan doğal yollarla atılmasına da yardımcı olmaktadır. Kemiklerin güçlenmesine ve vücuttaki kireçlenmelerin giderilmesine katkı sağlayan medikal masaj, spazm ve krampları da önlemekte ve sinir sistemi üzerinde de olumlu etkiler göstermektedir.

  • Cilt yapısını düzenler

Medikal masaj sayesinde, ter üretimi artırılarak üre ve diğer atık maddelerin vücuttan atılımı sağlanarak kılcal damarlarda meydana getirilen genişleme sayesinde dokulara daha fazla kan gitmesine yardımcı olunmaktadır. Medikal masaj ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak hücrelerin daha iyi beslenmesine yardımcı olmakta, cildin elastikiyetini arttırmakta ve yağ bezlerinin salgısını yükselterek kişinin daha yumuşak bir cilde sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

  • İç organların sağlığına faydalıdır

Medikal masajın iç organlara da büyük yararı bulunmaktadır. Akciğerlerdeki mukusun çözülmesini sağlaryarak kalın bağırsağın hareketlerini arttırmakta, bu sayede gaz problemlerinin çözümüne yardımcı olmaktadır. Medikal masaj, kişinin sindirimini kolaylaştırması sebebiyle karın bölgesindeki şişkinliklerin de azalmasını sağlayarak, sindirim sistemindeki problemler sebebiyle meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesinde de büyük rol oynamaktadır.

No Comments

Post Your Comment